facebook
Niet nad pohodu za volantom. Keď cesta plynie a všetko ide, ako má. No krízová situácia môže nastať v okamihu. Sú situácie, ktoré nemôžete ovplyvniť, ale bezpečnosť vo veľkej miere záleží aj od vášho prístupu.

Viete, že...

  • 24 hodín bez spánku má rovnaký účinok ako 1 gram alkoholu v krvi?
  • Podhustené alebo prehustené pneumatiky majú horší kontakt s vozovkou, čo sa nemusí vyplatiť najmä v daždi?
  • Dodržiavanie rýchlostných limitov znamená menej nehôd i menej emisií?

 

bezpecny odstup-web

 

PRAVIDLÁ BEZPEČNEJ JAZDY

Plynulá jazda v rámci povolených rýchlostných limitov je ohľaduplnejšia k ostatným vodičom i k životnému prostrediu.

I keď je pri šoférovaní povolené používať mobilný telefón prostredníctvom hands-free sady, aj takéto používanie telefónu môže odvádzať pozornosť vodiča. Písanie, alebo čítanie SMS správ počas jazdy riziko krízových situácií ešte zvyšuje. Čo robiť, ak vás postretne porucha, alebo iný núdzový stav, si prečítajte v tomto letáku. Leták si môžete vytlačiť a v prípade potreby ho majte v aute poruke.


Buďte fit

Alkohol a šoférovanie nie je dobrá kombinácia. Ak plánujete oslavu, alebo podobné podujatie spojené s popíjaním alkoholu, zvoľte si v partii šoféra, ktorý vás dopraví domov. Prípadne využite taxislužbu, alebo verejnú dopravu. Aj malé množstvo alkoholu znižuje schopnosť rýchlej reakcie. Situácia je ešte horšia, ak zároveň užívate lieky.

Pred dlhou cestou si odpočiňte, najvhodnejší je spánok. Každé dve hodiny by ste mali cestu prerušiť a „ponaťahovať si kosti“. Môžete využiť priestory a služby na odpočívadle Tekovské Nemce v oboch smeroch, kde okrem čerpacej stanice PHM nájdete reštauráciu, sociálne zariadenia a detské preliezky. Parkovacie miesta pre telesne postihnutých sú samozrejmosťou.


Pravidlo dvoch sekúnd

Dodržujte bezpečnú vzdialenosť – iba tak môžete včas reagovať na rizikové situácie pred vami. Osvedčené je „pravidlo dvoch sekúnd“.

 

  • Pri ceste si vyberte nejaký objekt (napr. dopravnú značku, alebo iný objekt).
  • Keď sa vozidlo pred vami dostane na úroveň objektu, začnite počítať: "jedna sekunda, dve sekundy..."
  • Prestaňte počítať, keď sa dostanete na úroveň objektu. Ak ste na úrovni objektu skôr ako za dve sekundy, máte nedostatočný odstup od vozidla pred vami.
  • V zime by ste s ohľadom na počasie mali mať ešte o niečo väčší odstup.

Jazda v hmle

Jazda "proti mlieku" nie je žiadna slasť. Dodržaním niekoľkých zásad dokážete minimalizovať jej riziká:

Zapnuté reflektory
Svietiť v hmle je nevyhnutné - viac ako inokedy platí zásada "byť videný". Doporučujeme denné stretávacie svetlá v kombinácii s hmlovými. Diaľkové svetlá nie sú natoľko účinné, pretože ich lúče sa odrážajú od drobných kvapiek tvoriacich hmlu, čím vzniká efekt "vizuálnej clony" obmedzujúcej viditeľnosť.

Biele vodiace pásy na vozovke
Okrem prispôsobenia rýchlosti s ohľadom na zhoršenú viditeľnosť je užitočné občas uprieť zrak na vodiace pásy lemujúce vozovku. Ak vojdete kolesom na vodiaci pás, upozorní vás vibráciami a zvukovým efektom. To je signál, aby ste skorigovali smer svojej jazdy.

Odstup
Aj keď v hmle jazdíme nižšou rýchlosťou ako pri dobrej viditeľnosti, dodržiavať dostatočný odstup od vozidla pred nami je viac ako opodstatnené. Nechajme si priestor na reakciu, ak sa na ceste objaví nečakaná prekážka, napríklad nepojazdné vozidlo. Ak sa pri dobrej viditeľnosti považuje za bezpečný odstup vzdialenosť, ktorú vodidlo prejde za 2 sekundy, v hmlistom počasí si nechajme odstup 4 sekundy.

Uzávierka

Uzávierka v čase od 24.04.2018 00:00 do 24.04.2018 02:00 v lokalite 43.4km do 44.3 km smer Východ BB.

(dostávať ako RSS) (dostávať emailom)

Inštitút finančnej politiky (IFP)

Inštitút finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií SR vypracoval prípadovú štúdiu, v ktorej skúmal efekt výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na nezamestnanosť. Štúdia potvrdzuje, že kompletizácie R1 o úsek PR1BINA spôsobila nielen zníženú mieru nezamestnanosti v Nitrianskom regióne, ale zároveň sa zvýšil aj záujem o cestovný ruch. Celú štúdiu IFP si môžete prečítať tu:

Zrdoj: Inštitút finančnej politiky

(dostávať emailom)